MENU
LUB, LAJKUJ, KOCHAJ!
KSIĄŻKI i audio DLA DOROSŁYCH i dużych dzieci  Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika  . - JOSEPH  CONRAD  KORZENIOWSKI
516 640 462

“Tyrmand był hipsterem” - wywiad KLIK!

Monika Dyrlica (Krauze) i Dagmara Klein oraz Marcel Woźniak

o fascynacji twórczością Leopolda Tyrmanda w programie

Święta z Radiową Jedynką 26.12.2015 r. Prowadzenie: Małgorzata Raducha.

“Wydaje się, że o II wojnie światowej napisano już absolutnie wszystko i wymyślenie czegoś nowego graniczy niemal z cudem. Ten konkurs, tak naprawdę, czeka na taki cud” - mówił dr Tomasz Makowski w Jedynce.                                    Nagranie powstało w Muzeum Literatury w Warszawie podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu na dokończenie powieści Tyrmanda. Skład jury:  dr Tomasz Makowski - przewodniczący jury, dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego  dr Jarosław Klejnocki- pisarz, poeta, literaturoznawca, dyrektor Muzeum  Literatury w Warszawie  Rafał Grupiński  Piotr Januszewicz  Anna Stępniak.
KONTAKT
Białe na białym i inne opowiadania o przygodach geofizyków z Polskiej Akademii Nauk Monika Krauze Wyd.Rozpisani.pl, grupa PWN, 2018; 252 strony Poczytuję sobie za zaszczyt, że dane mi było móc zajrzeć przez ramię do świata naukowców światowej rangi. Na podstawie naszych rozmów powstał zbiór opowiadań, który jest zbiorem tak różnorodnych form literackich - od zabawnych, przez sensacyjne, po nostalgicze i bajkowe, że z powodzeniem stanowi najlepszą reklamę Usług Literackich. Czytelnik odbędzie podróż przez 252 strony i jednocześnie całą kulę ziemską - od biegunów po gorąca Brazylię. Poczuje, jak trzęsie się ziemia, jak szczypie go nos na Spitsbergenie i stanie oko w oko z niedźwiedziem polarnym.  Zobaczy, co polarnicy mają w spiżarni i czy piją wino.
Wędrówki i myśli porucznika Stukułki (powieść dokończona) Leopold Tyrmand, Monika Dyrlica (Krauze), Dagmara Klein Wydawnictwo MG, 2016; 336 stron Wydawnictwo MG ogłosiło konkurs na dokończenie powieści Leopolda Tyrmanda. I oto - owoc. Chwila, w której poznajemy Jana Franciszka Stukułkę, porucznika służby czynnej 305 pułku piechoty, jest cząstką drugiego dnia wojny, kiedy to Polska stała się początkowo natchnieniem świata, później zaś, pod koniec — nieodzownym elementem popularnej gry pt. „co mam zrobić z tym fantem, który trzymam w ręku?” Podążamy za porucznikiem Stukułką drogami kampanii wrześniowej, a następnie stajemy się świadkami jego działalności konspiracyjnej, dzięki której podróżujemy po okupowanej Polsce, od Warszawy przez Kraków, Wilno… Jak zwykle u Tyrmanda opowieść pełna jest celnych obserwacji , anegdot i opowiastek romansowych. Jak zwykle też dostrzegamy w nich fragmenty jego biografii. Historia opowiedziana przez Tyrmanda kończy się decyzją bohatera, by wyjechać do Niemiec. Autorki zwycięskiego tekstu zdecydowały się jednak zawrócić bohatera w całkiem przeciwnym kierunku. Wszak przypadek był zawsze tym, co kierowało życiem Stukułki. A on sobie z tym przypadkiem doskonale radził…
KSIĄŻKI i audio DLA DZIECI do lat 100  Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła  . - WISŁAWA  SZYMBORSKA
Ciao, ciało! Monika Krauze, rys. Łucja Malec-Kornajew MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2024; 88 stron Ciao! Tu Antonietta, czyli Tośka. Jestem studentką medycyny na Uniwerytecie Bolońskim. Przyjechałam do Polski na wakacje i opiekuje sie moimi kuzynami - Anią i Olkiem. Przy okazji opo- wiadam im i rysuję, jak działa ludzkie ciało. Biźniaki maja 7 lat, więc używam takiego języka, by mnie zrozumieli. Dzieciaki zadają mi trudne pytania. Muszę się nieźle nagimnastykować z odpowiedziami, dzięki czemu, drodzy Rodzice, już nie musicie. Wystarczy, że poczytacie z dziećmi tę książkę, a ciało nie będzie miało przed Wami tajemnic. No, może niektóre zachowa na później… Ważne, by dzieci pragnęły więcej, mierzyły wysoko i sięgały coraz dalej. Bo nauka nie ma ani krawędzi, ani granic, prawda?
Mamo, a dlaczego? Monika Krauze, rys. Tomasz Samojlik MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2020; 88 stron Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest grawitacja, dyfuzja, tarcie, czy jak powstaje błyskawica i rosa oraz dlaczego dzień staje się wiosną coraz dłuższy, a jesienią krótszy? Niemożliwe? Ależ skąd! Pomoże w tym niezastąpiona mama Zuzki. Trudne wydawałoby się zjawiska fizyczne, z którymi spotykamy się na co dzień, wyjaśnia w prosty sposób, tak że zrozumie je nawet kilkulatek. Barwny, żywy język, a do tego zabawne rysunki Tomasza Samojlika wszystko to sprawia, że pierwsze kroki w świecie nauki są wyjątkowo łatwe, a lektura przyjemna. Kilka słów od autorki: KLIK!
Bazanek i szczerbaty uśmiech losu. Tom 1 Monika Krauze, rys. Jerzy Kozień Wydawnictwo Zielona Sowa, 2019; 176 stron Prawdziwa kryminalna uczta w starym stylu. Polecam gorąco - Michał Larek                                                        Pełna inteligentnego humoru przygodowa powieść mistrzowsko łączy elementy komedii, thrillera i kryminału. Poczuj dreszczyk emocji oraz klimat wakacyjnej przygody. Odkryj, jakie tajemnice kryje pozornie spokojny dom przy Wyspiańskiego 41 w Poznaniu. Złoto, kręcące się wokół domu podejrzane typki, mroczny dentysta, brodaty student, artystka oraz tajemniczy fiołkowy zapach. I to dziwne uczucie w środku nocy, kiedy zaczynają bulgotać ściany. Lato dla braci Bazanków zapowiada się pełne wyzwań… W roztapiającym wszystko upale, z burzą na horyzoncie, losy willi nieoczekiwanie znajdą się w rękach Emila i Jonasza. Czy uda im się rozwikłać tajemnice, o których szepcze budynek? Bazanek w radiu. Posłuchaj fragmentów. Czyta Tomasz Borkowski - aktor, który użyczył głosu Drakuli z Hotelu Transylwania, Asterixowi i dziesiątkom innych postaci. Jedynka o książce do poczytania KLIK! Odcinek 2 Odcinek 3 Odcinek 4 Odcinek 5 Odcinek 6 Odcinek 7 Odcinek 9 Odcinek 10
Bazanek i tajemnica rodowego medalionu. Tom 2   Monika Krauze, rys. Jerzy Kozień Wydawnictwo Zielona Sowa, 2020, 192 strony Do Emila i Jonasza przyjeżdża ukochana babcia. Opowiada historię o swoim zaginionym magicznym medalionie, który potrafił spełniać życzenia właściciela. Chłopcy zapragnęli go odnaleźć – każdy z innego powodu. Emil zakochał się w koleżance z klasy, Jonasz jest nękany w szkole przez innego ucznia. Ale chętnych do skorzystania z magicznego medalionu i jego mocy jest więcej… Do tego w kamienicy znowu dzieją się dziwne rzeczy. Dlaczego z sutereny dobiegają dziwne krzyki? Co na korytarzu robi wiadro z czerwoną mazią? I kim jest tajemnicza postać w zielonym prochowcu? Czekają nas dziwne zbiegi okoliczności, wartka akcja, nietuzinkowi bohaterowie, a to wszystko przefiltrowane przez niespożytą wyobraźnię Bazanków. Bazanek w Polskim Radiu i Radiu Poznań. Posłuchaj fragmentów: Czyta Piotr Bajtlik Odcinki 1-10 KLIK!
Magiczna bajaderka. Antologia bajek.   Monika Dyrlica (Krauze) i inni, rys. Newa Rysuje Wydawnictwo E-bookowo, 2015; 221 stron Blogerzy zabrali się za pisanie bajek. A konkretnie za utwory dla dzieci, bardzo różnorodne, bo jak wiadomo – każdy bloger to indywidualista, pełen pomysłów i zapału. W ten sposób do rąk Czytelnika trafia antologia utworów adresowanych do najmłodszych, ale nie tylko. Rodzice, młodzież i każdy miłośnik literatury będzie miał wiele przyjemności z czytania opowieści, a także podziwiania oryginalnych ilustracji wykonanych przez ilustratorkę o pseudonimie Newa Rysuje. Tu więcej: https://blogerzybajkipisza.blogspot.com/ - KLIK!
PRZEWODNIKI dla wszystkich  Kto pyta, nie błądzi    - PRZYSŁOWIE
Ogród zoologiczny Poznań; Stare ZOO Ogród zoologiczny Poznań; Nowe ZOO Monika Dyrlica (Krauze) Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2002; po 51 stron O zwierzątkach. Jakżeby inaczej :) Na okładkach - słonica indyjska Kinga i nosorożec biały Dino. 
Tytuł tygodnia
Program prof. Jana Miodka - KLIK! Słownik polsko@polski ” odcinek 366 emitowany na antenie TV Polonia 25.11.2017 r. Trzeba wykazać się  cierpliwością, by obejrzeć siedem reklam, ale warto. Można umilić sobie czas przypominając sobie, że każda bajka zaczynała się od słów: “Za siedmioma górami, za siedmioma reklamami…”
“Chciałam napisać draczną przygodówkę” - KLIK! Rozmowa z Moniką Krauze, autorką serii BAZANEK qulturka.pl   - dziecko i kultura; 14.09.2020 r. “Myślę, że to w twórczości jest najważniejsze – włożyć kawałek siebie, własnej energii w to, co się robi. Wtedy ktoś z drugiej strony tę energię odbiera. To takie małe czary, które są znane, ale ciągle o nich zapominamy”. “Bawi mnie to, że pisząc, mogę bezkarnie przechadzać się między prawdą i fikcją i nikt tego nie zauważy”. “Chyba nigdy nie napiszę niczego, co jest tylko i wyłącznie fikcją. W każdą książkę wplatam trochę mojego życia”. “Bazankowe notatki zamieszczam w pięknym czerwonym zeszycie z kwiatową wklejką. Notesy, notatniki, zeszyty to moja słabość”. “Nie muszę wstawać z łóżka, bo śpię z notesem. Czasem nawet nie zapalam światła, żeby się nie rozpraszać, ale wtedy niechcący piszę po japońsku”.
fot. Dariusz Dyner
Copyright © 2019-2024 Monika Krauze
MENU
SOCIALE
KSIĄŻKI i audio DLA DOROSŁYCH i dużych dzieci  Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika  . - JOSEPH  CONRAD  KORZENIOWSKI
Wędrówki i myśli porucznika Stukułki (powieść dokończona) Leopold Tyrmand, Monika Dyrlica (Krauze), Dagmara Klein Wydawnictwo MG, 2016; 336 stron
Wydawnictwo MG ogłosiło konkurs na dokończenie powieści Leopolda Tyrmanda. I oto - owoc. Chwila, w której poznajemy Jana Franciszka Stukułkę, porucznika służby czynnej 305 pułku piechoty, jest cząstką drugiego dnia wojny, kiedy to Polska stała się początkowo natchnieniem świata, później zaś, pod koniec — nieodzownym elementem popularnej gry pt. „co mam zrobić z tym fantem, który trzymam w ręku?” Podążamy za porucznikiem Stukułką drogami kampanii wrześniowej, a następnie stajemy się świadkami jego działalności konspiracyjnej, dzięki której podróżujemy po okupowanej Polsce, od Warszawy przez Kraków, Wilno… Jak zwykle u Tyrmanda opowieść pełna jest celnych obserwacji , anegdot i opowiastek romansowych. Jak zwykle też dostrzegamy w nich fragmenty jego biografii. Historia opowiedziana przez Tyrmanda kończy się decyzją bohatera, by wyjechać do Niemiec. Autorki zwycięskiego tekstu zdecydowały się jednak zawrócić bohatera w całkiem przeciwnym kierunku. Wszak przypadek był zawsze tym, co kierowało życiem Stukułki. A on sobie z tym przypadkiem doskonale radził…
Białe na białym i inne opowiadania o przygodach geofizyków z Polskiej Akademii Nauk Monika Krauze Wyd.Rozpisani.pl, grupa PWN, 2018; 252 strony
Poczytuję sobie za zaszczyt, że dane mi było móc zajrzeć przez ramię do świata naukowców światowej rangi. Na podstawie naszych rozmów powstał zbiór opowiadań, który jest zbiorem tak różnorodnych form literackich - od zabawnych, przez sensacyjne, po nostalgicze i bajkowe, że z powodzeniem stanowi najlepszą reklamę Usług Literackich. Czytelnik odbędzie podróż przez 252 strony i jednocześnie całą kulę ziemską - od biegunów po gorąca Brazylię. Poczuje, jak trzęsie się ziemia, jak szczypie go nos na Spitsbergenie i stanie oko w oko z niedźwiedziem polarnym.  Zobaczy, co polarnicy mają w spiżarni i czy piją wino.
KSIĄŻKI i audio DLA DZIECI do lat 100  Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła    - WISŁAWA  SZYMBORSKA
Ciao, ciało! Monika Krauze, rys. Łucja Malec-Kornajew MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2024; 88 stron
Ciao! Tu Antonietta, czyli Tośka. Jestem studentką medycyny na Uniwerytecie Bolońskim. Przyjechałam do Polski na wakacje i opiekuje sie moimi kuzynami - Anią i Olkiem. Przy okazji opowiadam im i rysuję, jak działa ludzkie ciało. Biźniaki maja 7 lat, więc używam takiego języka, by mnie zrozumieli. Dzieciaki zadają mi trudne pytania. Muszę się nieźle nagimnastykować z odpowiedziami, dzięki czemu, drodzy Rodzice, już nie musicie. Wystarczy, że poczytacie z dziećmi tę książkę, a ciało nie będzie miało przed Wami tajemnic. No, może niektóre zachowa na później… Ważne, by dzieci pragnęły więcej, mierzyły wysoko i sięgały coraz dalej. Bo nauka nie ma ani krawędzi, ani granic, prawda?
Mamo, a dlaczego? Monika Krauze, rys. Tomasz Samojlik MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2020; 88 stron
Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest grawitacja, dyfuzja, tarcie, czy jak powstaje błyskawica i rosa oraz dlaczego dzień staje się wiosną coraz dłuższy, a jesienią krótszy? Niemożliwe? Ależ skąd! Pomoże w tym niezastąpiona mama Zuzki. Trudne wydawałoby się zjawiska fizyczne, z którymi spotykamy się na co dzień, wyjaśnia w prosty sposób, tak że zrozumie je nawet kilkulatek. Barwny, żywy język, a do tego zabawne rysunki Tomasza Samojlika wszystko to sprawia, że pierwsze kroki w świecie nauki są wyjątkowo łatwe, a lektura przyjemna. Kilka słów od autorki: KLIK!
Bazanek i szczerbaty uśmiech losu. Tom 1 Monika Krauze, rys. Jerzy Kozień Wydawnictwo Zielona Sowa, 2019, 176 stron
“Prawdziwa kryminalna uczta w starym stylu.   Polecam gorąco” - Michał Larek  
Pełna inteligentnego humoru przygodowa powieść mistrzowsko łączy elementy komedii, thrillera i kryminału. Poczuj dreszczyk emocji oraz klimat wakacyjnej przygody. Odkryj, jakie tajemnice kryje pozornie spokojny dom przy Wyspiańskiego 41 w Poznaniu. Złoto, kręcące się wokół domu podejrzane typki, mroczny dentysta, brodaty student, artystka oraz tajemniczy fiołkowy zapach. I to dziwne uczucie w środku nocy, kiedy zaczynają bulgotać ściany. Lato dla braci Bazanków zapowiada się pełne wyzwań… W roztapiającym wszystko upale, z burzą na horyzoncie, losy willi nieoczekiwanie znajdą się w rękach Emila i Jonasza. Czy uda im się rozwikłać tajemnice, o których szepcze budynek?
Czyta Tomasz Borkowski - aktor, który użyczył głosu Drakuli z Hotelu Transylwania, Asterixowi i dziesiątkom innych postaci. Posłuchaj fragmentów:
Bazanek w radiu
Bazanek i tajemnica rodowego medalionu. Tom 2 Monika Krauze, rys. Jerzy Kozień Wydawnictwo Zielona Sowa, 2020; 192 strony
Do Emila i Jonasza przyjeżdża ukochana babcia. Opowiada historię o swoim zaginionym magicznym medalionie, który potrafił spełniać życzenia właściciela. Chłopcy zapragnęli go odnaleźć – każdy z innego powodu. Emil zakochał się w koleżance z klasy, Jonasz jest nękany w szkole przez innego ucznia. Ale chętnych do skorzysta- nia z magicznego medalionu i jego mocy jest więcej… Do tego w kamienicy znowu dzieją się dziwne rzeczy. Dlaczego z sutereny dobiegają dziwne krzyki? Co na korytarzu robi wiadro z czerwoną mazią? I kim jest tajemnicza postać w zielonym prochowcu? Czekają nas dziwne zbiegi okoliczności, wartka akcja, nietuzinkowi bohaterowie, a to wszystko przefiltrowane przez niespożytą wyobraźnię Bazanków.
Bazanek w radiu. Posłuchaj fragmentów.
Czyta Piotr Bajtlik
Tytuł tygodnia
Magiczna bajaderka. Antologia bajek.   Monika Dyrlica (Krauze) i inni, rys. Newa Rysuje Wydawnictwo E-bookowo, 2015; 221 stron
Blogerzy zabrali się za pisanie bajek. A konkretnie za utwory dla dzieci, bardzo różnorodne, bo jak wiadomo – każdy bloger to indywidualista, pełen pomysłów i zapału. W ten sposób do rąk Czytelnika trafia antologia utworów adresowanych do najmłodszych, ale nie tylko. Rodzice, młodzież i każdy miłośnik literatury będzie miał wiele przyjemności z czytania opowieści, a także podziwiania oryginalnych ilustracji wykonanych przez ilustratorkę o pseudonimie Newa Rysuje. Tu więcej: https://blogerzybajkipisza.blogspot.com/ - KLIK!
Ogród zoologiczny Poznań; Stare ZOO Ogród zoologiczny Poznań; Nowe ZOO   Monika Dyrlica (Krauze) Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2002; po 51 stron
PRZEWODNIKI dla wszystkich  Kto pyta, nie błądzi    - PRZYSŁOWIE
O zwierzątkach. Jakżeby inaczej :) Na okładkach: słonica indyjska Kinga i nosorożec biały Dino.

“Tyrmand był hipsterem” - wywiad KLIK!

Monika Dyrlica (Krauze) i Dagmara Klein oraz

Marcel Woźniak o fascynacji twórczością Leopolda

Tyrmanda

w programie Święta z Radiową

Jedynką 26.12.2015 r. Prowadzenie: M. Raducha.

“Wydaje się, że o II wojnie światowej napisano już abso- lutnie wszystko i wymyślenie czegoś nowego graniczy niemal z cudem. Ten konkurs, tak naprawdę, czeka na taki cud” - mówił dr Tomasz Makowski w Jedynce.
Nagranie powstało w Muzeum Literatury w Warszawie podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu na dokończenie powieści Tyrmanda. Skład jury:  dr Tomasz Makowski - przewodniczący jury, dyrektor      Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady      Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Biblio-   tecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego  dr Jarosław Klejnocki- pisarz, poeta, literaturoznawca,      dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie  Rafał Grupiński  Piotr Januszewicz  Anna Stępniak.  
Program prof. Jana Miodka - KLIK! “Słownik polsko@polski ” odcinek 366 emitowany na antenie TV Polonia 25.11.2017 r.
Trzeba wykazać się  cierpliwością, by obejrzeć siedem reklam, ale warto. Można umilić sobie czas przypominając sobie, że każda bajka zaczynała się od słów: “Za siedmioma górami, za siedmioma reklamami…”
“Chciałam napisać draczną przygodówkę” - KLIK! Rozmowa z Moniką Krauze, autorką serii BAZANEK qulturka.pl   - dziecko i kultura; 14.09.2020 r.
“Myślę, że to w twórczości jest najważniejsze – włożyć kawałek siebie, własnej energii w to, co się robi. Wtedy ktoś z drugiej strony tę energię odbiera. To takie małe czary, które są znane, ale ciągle o nich zapominamy”. “Bawi mnie to, że pisząc, mogę bezkarnie przechadzać się  między prawdą i fikcją i nikt tego nie zauważy”. “Chyba nigdy nie napiszę niczego, co jest tylko i wyłącznie   fikcją. W każdą książkę wplatam trochę mojego życia”. “Bazankowe notatki zamieszczam w pięknym czerwonym  zeszycie z kwiatową wklejką. Notesy, notatniki, zeszyty to moja słabość”. “Nie muszę wstawać z łóżka, bo śpię z notesem. Czasem  nawet nie zapalam światła, żeby się nie rozpraszać,  ale wtedy niechcący piszę po japońsku”.
JOHN JAMES